MERAK ETTİKLERİNİZ

Çikolata nedir?
Çikolata, kakao ürünleri (kakao tozu, kakao kitlesi ve kakao yağı) ile şeker ve/veya tatlandırıcı, süt ve/veya süt ürünleri ve aroma maddelerinin ilavesi ile tekniğine uygun şekilde üretilen gıda maddesidir. Çikolata besin değeri yüksek, bedeni geliştiren ve enerji veren bir yiyecektir.
Kaç çeşit çikolata vardır?
Üç ana çeşit çikolata bulunmaktadır; sütlü çikolata, bitter çikolata ve beyaz çikolata.
Sütlü çikolata nedir?
Sütlü çikolata, bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az % 3,5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır.
Bitter çikolata nedir?
Bitter çikolata, bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.
Beyaz çikolata nedir?
Beyaz çikolata, bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5'i süt yağı olan çikolatadır.
Çikolatanın erimesi ürünün kalitesi hakkında bilgi verir mi?
Çikolatanın erime sıcaklığı 32°C civarındadır. Bu sıcaklığın üstündeki derecelerde erir. Örneğin, vücut sıcaklığı 36.5°C'dir ve elle tutulduğu zaman, bir süre sonra çikolata erir. Kakao yağının erime sıcaklığı 27°C, bitkisel yağların ise 40°C civarındadır. Yani bitkisel yağlarla değil, kakao yağı ile yapılan kaliteli çikolatanın erimesi olağandır.
Çikolatada neden beyazlama sorunu yaşanır?
Çikolatada 2 farklı beyazlama problemi yaşanmaktadır. 1.Yağ Çiçeklenmesi (Fat Bloom): Çikolatanın saklama koşullarında belirtilen sıcaklıkların üzerinde saklandığında (30°C), çikolatanın üretim prosesi sırasında elde edilen stabil kakao yağı formları bozularak çikolatanın erimesine ve yağın çikolatanın yüzeyinde toplanmasına neden olacaktır. Daha sonraki aşamalarda çikolata daha düşük sıcaklıklarda tutulduğunda yüzeye çıkan yağ, amorf şekilde donarak gri renkte bir görünüm alacaktır. 2. Şeker Çiçeklenmesi (Sugar Bloom): Çikolata nemli bir yerde saklandığında çikolatanın yüzeyi nemlenmekte, çikolatanın içindeki şekeri çözmekte ve nem daha sonraki dönemlerde yüzeyden kuruduğunda yüzeyde beyaz bir tabaka kalmaktadır.
Çikolata niçin kendimizi iyi hissetmemizi sağlar?
Çikolata, beynimizdeki sinir hücrelerinde görevli kimyasal aracı maddeleri etkileyerek kendimizi mutlu hissetmemizi sağlar.
Çikolata neden daha çok bayanlarca tercih edilir?
Bayanlar özellikle de adet öncesi dönemlerinde ve hamilelikte sık sık çikolata yeme ihtiyacı hissederler. Uzmanlar bunun nedeninin, söz konusu dönemlerde vücutta oluşabilecek magnezyum ve demir eksikliğine bağlamaktadır.
Kaliteli çikolata nasıl anlaşılır?
Görünümü parlak ve pürüzsüz olmalıdır. - Oda sıcaklığında (18-22°C) sert bir yapıya sahip olmalıdır.
- Katı çikolataların kırıldığında çikolatanın kalınlığıyla orantılı olarak spesifik bir ses vermesi; yapısı ince ise "çıt" sesi, kalın ise daha tok bir ses vermesi beklenilir. Dolgulu çikolataların iç dolgusu yumuşak olduğundan bu kırılganlık özellikleri beklenemez.
- Ağıza alındığında çabuk erime özelliği gösteren, yağımsı bir kalıntı bırakmayan, yormadan damaktan çabuk kayan, tükettikten sonra ağızda hoş bir aroma bırakacak özellikte olmalıdır.
- Çikolatanın ambalajında belirtilen çeşitlerin özelliklerinin (fındık, fıstık vb), çikolatanın aromasından da anlaşılabilecek miktarda olması gerekir.
Çikolata bağımlılık yapar mı?
Çikolata bağımlılık yapıcı değildir ve bağımlılık yapacak maddeler içermez. Çikolata tutkusu, tadına ve verdiği mutluluğa bağlıdır.
Çikolatanın tarihi
19. yüzyılda başlar..
Sanset ürünlerinin
hayatınıza kattığı
sağlığı keşfedin.