Tadelle Mektubu

Merhaba,

Kavşakların tam orta yerinde, silindir şeklinde beyaz bir kutucuğa girmiş trafiği yöneten beyaz eldivenli trafik polislerini hatırlıyor musunuz? Küçüktük hepimiz; siyah beyaz televizyonun bile henüz her eve girmediği, telemisafirlik günlerinde, bozuklukları kaptığımız gibi Bakkal Amca'ya koşar, küçük mutlulukları arkadaşlarımızla paylaşırdık. Leblebi tozu , gazoz kapağı, misket bize çok şey ifade ederdi.

Abilerimiz, ablalarımız, bir yandan odalara kapanıp Beatles, Simon&Garfunkel, Jethro Tull dinlemeye bayılırdı. Portatif pikaplar 45'lik plakları mahvederdi. Neil Armstong'un Apollo 11'le aya inişini radyodan naklen dinleyenler heyecandan ölmüştü.

Sahi, en son mektubumuzu kaç yıl önce yazmıştık? Beyaz zarfa yapıştırdığımız pulun üzerinde ne vardı? Geniş geniş kravatlar takan, favorileri uzatmış babalar, Tanju Okan'ı, Berkant'ı, dinlerdi. Jean Paul Sartre'ın varoluşçuluğu, Fellini'nin iri memeli güçlü kadınları revaçtaydı. Eurovision Şarkı Yarışması'nı bütün Türkiye, yekvücut olup izler, ama ille de sonuncu olurdu.

Oğlanlar ve kızlar Teksas Tommiks'i gizli gizli yalayıp yutardı. "Elektrikler kesikti çalışamadım hocam" henüz bir espri değil, gerçekti. Vatkaları, kelebek tokaları, altın madalyon ve künyeleri ne ara takmaya başladık hatırlayan var mı? Şampiyon filmi yüzbinleri ağlatmıştı.

Boney M müthişti; Abba, Be Gees, Rafaella Carra günlerinde, hâlâ sokaktan "yoğurtçuuuuu", Alibeyköy mısırcısı geçiyordu. Çocuklar televizyonda Susam Sokağı'nı seyrederken, anneler Süper Baba'ya ağlıyordu. Dallas'ın son günleriydi artık.

Barış Manço çocukları, Adam Olacak Çocuk'la ekran başına bağlıyordu. Yonca Evcimik'in Aboneyim Abone şarkısını, sevmese de mırıldanmayan var mı aramızda? Ama Mirkelam deli gibi koştuğu klibiyle tüm rakiplerini yere sermemiş miydi?

Sonra geldi yırtık kotlar dönemi; oduncu gömlekleri, bele bağlanan kazaklar, taytlar, Yalan Rüzgarı ve Tarkan'ın "Kıl Oldum Abi" ile çıkışı. Milenyuma yaklaşma heyecanını yaşamaya başlamışken, e-maille iletişimden görüntülü konuşmalara, msn'e, giderek aşka daha az inanmaya, sinema filmlerini dünyayla aynı anda seyretmeye, şarkı indirmeye, anında görüntülere geçtik.

Bütün bunlar olurken o hep vardı... Hatırlayabildiniz mi? Çocukluğunuzun kutusunda eksik olan şey neydi?

Eski bir Dost

« Geri Dön

Çikolatanın tarihi
19. yüzyılda başlar..
Sanset ürünlerinin
hayatınıza kattığı
kaliteyi keşfedin.

Sanset ürünlerinin
hayatınıza kattığı
sağlığı keşfedin.